Новий рік без алкоголю

Олів`є, мандарини, бенгальські вогні, шампанське…  Ви п’єте шампанське на новий рік?

Келих шампанського тримають в руках, вітаючи нас з телеекранів, ведучі, політики, зірки… Келихом шампанського прикрашені новорічні вітальні листівки. І так святково виглядає золотий, іскристий напій з перлинками бульбашок… Так тісно засіла нам в голові ця асоціація шампанського з новим роком. Настільки тісно, що ми вважаємо правильним аби і у дітей теж була можливість випити шампанського, дитячого, але шампанського. Так, воно безалкогольне, але воно присутнє. В очікуванні ми наповнюємо келихи і з останнім ударом курантів дзвенять вони в руках усміхнених друзів…

Кожного року в листопаді чи грудні у моїх клієнтів, які ведуть тверезий спосіб життя, а особливо якщо це перший тверезий новий рік, виникає хвилювання. «Це ж новорічна ніч, – чую я. – Я не уявляю собі нового року без шампанського!» або «Не знаю, як воно буде, на новий рік і без шампанського». Здавалося б, це лише один із атрибутів свята, та такий п’янкий атрибут, такий спокусливий своєю легкістю. А ще це асоціація, яку ми засвоїли з самого дитинства. Вона підкріплюється з кожним кадром новорічного фільму, кожною новорічною розважальною передачею, кожним бігбордом, кожною листівочкою, кожним кошиком із шампанським, який впадає нам в око в супермаркеті. І нашими спогадами про минулі святкування.

Якщо спробувати пригадати, чи був у вас колись в житті новий рік без алкоголю, що вийде? Людям, які вирішують вести тверезий спосіб життя через залежність, тверезих нових років майже не вдається згадати. І саме тому очікування першого такого святкування викликає стільки роздумів! Вперше… перший тверезий новий рік, перше безалкогольне катання на лижах, перша коляда по гостях без ста грам. Саме очікування нового року може спричиняти перепади настрою. Це нормально. Також абсолютно зрозумілою є внутрішнє враження, ніби чогось не вистачатиме, ніби це буде «неповноцінне свято».  Таким чином мозок нам нагадує стандартну схему,  де хвилювання  і думка про випивку – лише намагання підтримати звичний спосіб поведінки.

Залежність – не просте явище. Те, що для звичайної людини «раз плюнути», для залежного може стати цілим випробовуванням. І буде цілком розумним рішенням обмежити коло гостей. Зробити так, щоб було затишно і спокійно, аби не чути: «Та випий ти хоч ковточок – нічого тобі не буде», «Навіть лікарі радять». А якщо ви спостерігаєте, як хтось відмовляється випити, буде просто супер залишити цю відмову без коментарів.

«Дякую вам, що святкую ці свята тверезим», «Це було набагато легше, ніж я думала. Я гадала, що буде нудно. А було круто. Особливо зранку!»

 

Січ, 12, 2017

0

SHARE THIS