Як не зашкодити хворому власною турботою?

Дружина одного з моїх пацієнтів через три-чотири місяці після початку його лікування прийшла до мене з серйозною розмовою. Вона стверджувала, що від терапії чоловікові стало ще гірше, ніж було. Казала, що поки він пив, то був щедрим, добрим, ніжним, у всьому помагав дружині. Щойно припинив пити, відразу змінився. Перестав давати гроші й допомагати.

Чому так стається? Адже це не одиничний випадок. “Краще б він пив, став просто нестерпний” – кажуть жінка чи мама. Багато років вони звикали до його випивок, знали, який він, коли вип’є трішки, а який – коли більше. Алкоголь сильно впливає на настрій і при зловживанні псує нервову систему. Тому людина, яка лікується від алкоголізму, опиняється сам на сам зі своїми зіпсованими нервами, часто зла і недобра. Окрім того, після випивок багато хто має почуття провини перед рідними і намагається його загладити добрими справами. Опустить очі в підлогу і бурмоче щось чи мовчить і покірно слухає. Чим довше тверезий, тим менше почуття провини, яке змушує мовчати… Людина тверезіє і стає собою, без алкоголю він може бути кардинально іншим.

Дружина не зрозуміла, що ці зміни при відвиканні закономірні. Аби чоловік був тверезим, треба міняти стосунки в сім’ї. Іноді жінка підсвідомо не готова до таких змін. І робить все, щоб чоловік продовжував пити, хоча декларує, що не робить нічого. Коли чоловік пізно повертається з роботи, вона цілує його в щічку і… нюхає! Чомусь вона думає, що він цього не чує. Знаєте яка найрозповсюдженіша реакція на таке? Вникає бажання напитись, щоб хоч не даремно нюхала.

Родичам дуже важливо знати, що в терапії вони відіграють дуже велику роль. Саме тому співзалежним людям необхідно звернутись за психологічною підтримкою, аби знизити власний рівень тривоги. Адже він безпосередньо впливає на лікування залежної людини.

Лют, 05, 2018

0

SHARE THIS